BUL

Ankara'da müze kart geçen yerler

Zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip olan Başkent Ankara Müze Kart sahiplerine bir çok müzeye giriş imkanı sağlıyor.

1-Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara'da bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Anadolu'da yaşamış olan medeniyetlere ait eselerin sergilendiği müzedir. Dünyanın sayılı müzelerinden olan yer, Paleolitik çağdan Osmanlı devrinin olduğu döneme kadar pek çok eseri sergiliyor. Yaz döneminde 08.30 ile 18.45 saatleri arasında açık olan müze, kış döneminde 08.30 ile 17.15 saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor. Müzenin müze kartsız giriş ücreti 20 TL'dir. Anadolu Medeniyetleri Müzesi yol tarifi için tıklayın.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

2-Roma Hamamı

Roma İmparatorluğu döneminde halkın kullandığı hamam olan Roma Hamamı, kullanıldığı dönemde günlük yaşamın en önemli parçaları arasında yer alıyordu. Ankara'da ziyarete açılan bu hamam, yaz döneminde 08.30 ile 19.00, kış döneminde 08.30 ile 17.00 saatleri arasında konuklarını ağılıyor. Müze kart kullanmayan misafirler için giriş ücreti 5 TLRoma Hamamı yol tarifi için tıklayın.

Roma Hamamı

3-Gordion Müzesi

Kronolojik bir sergiye sahip olan Gordion Müzesi, her dönemin karakteristik örneklerini temsil ediyor. Tunç devri eserleri, Kral Midas dönemine ait Frig eserleri, demir çağı eserleri ve çanak - çömlekler de bu müzede bulunuyor. Zengin tarihi gözler önüne seren müze, yaz döneminde 09.00 ile 19.00, kış döneminde ise 08.00 ile 17.00 saatleri arasında misafirlerini bekliyor. Müze kartsız giriş yapmak isteyenler için ücret 5 TL'dir.

Gordion Müzesi

4-Cumhuriyet Müzesi

Cumhuriyet Müzesi ya da bilinen adıyla II.TBMM Binası Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ve başlangıç yıllarına tanıklık eden Ankara'nın en önemli yapılarından biridir. Nisan - Ekim tarihleri arasında 08.45 ile 19.00, Kasım - Mart tarihleri arasında ise 08.45 ile 17.00 saatleri içerisinde konuklarını ağırlayan müzenin, müze kartı olmayan ziyaretçileri için giriş ücreti 5 TL'dir.

Cumhuriyet Müzesi

5-Ankara Etnografya Müzesi

Anadolu'nun pek çok yöresinden derlenmiş olan süs eşyası, halk giysileri, yatak örtüleri, halı ve kilimler gibi pek çok sanatı temsil eden eserler Ankara Etnografya Müzesi'nde yer alıyor. Türk sanatının eski dönemlerden günümüze kadar devam eden örnekleri taşıyan müze içerisinde, sanat tarihi gibi pek çok eseri içeren ihtisas kütüphanesi de bulunuyor. Yaz döneminde 08.30 ile 19.00, kış döneminde 08.30 ile 17.00 saatleri arasında konuklarını ağılayan Ankara Etnografya Müzesi, müze kartı olmayan misafirler için giriş ücreti 10 TL'dir. Etnografya müzesi yol tarifi için tıklayın

Ankara Etnografya Müzesi

Yazıyı Değerlendirin!

Oyunuz:
0/1500