BUL

Beykoz'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da mavi ve yeşil alanları bir arada görebileceğiniz yerler azınlıkta. Şehrin akciğeri olarak bilinen Beykoz, yeşil ve maviyi birlikte bulabileceğiniz alanlardan. Tarihsel kültürü ve zengin doğasıyla sevilen semte adım atarsanız, gezecek harika yerler bulabilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız liste:

1-Anadolu Kavağı

Beykoz'dan sonra ormanlık alanı geçerek ulaşabileceğiniz doğa harika yerlerden bir tanesi Anadolu Kavağı'dır. Küçük bir sahil köyü olan bu yer, çok sayıda balıkçı restoranına ev sahipliği yapıyor. Deniz ürünleri ve midye tavası oldukça ünlü. Meydanda bulunan 18. Yüzyıldan kalma Cevriye Hatun çeşmesi, görülmeye değer yerlerden. Bunun yanı sıra 1593 yılından günümüze gelebilen Marko Paşa Köşkü de meşhur yerler arasında. Dağın arka tarafında tepede yer alan Yoros Kalesi, Poyrazköy ve Anadolu Feneri'ne kapıları açan manzaralı bir yer. Boğaz turu yapan vapurların son durağı olarak Anadolu Kavağı'nı mutlaka tercih etmelisiniz. Anadolu Kavağı yol tarifi için tıklayın.

Anadolu Kavağı

2-Yoros Kalesi

Ceneviz Kalesi olarak da bildiğimiz Yoros Kalesi, Doğu Roma Dönemi'nden günümüze kadar gelebilmiş bir kaledir. Roma İmparatorluğu zayıf düştüğünde Cenevizlilerin eline geçen kale ismini oradan almıştır. Tam karşısında Rumeli Kavağı yer alıyor. Türklerin eline 14. Yüzyıldan sonra geçen kale stratejik bir öneme sahiptir. Yoros Kalesi yol tarifi için tıklayın.

Yoros Kalesi

3-Poyrazköy

Anadolu yakasında, boğazın son kısmında gizli kalan cennet: Poyrazköy. Kalabalıktan uzak, doğa ile iç içe bir dinlenme alanıdır. Plajları ile dikkat çeken bu yerde, balıkçı restoranları da bulunuyor. Piknik için ideal olan Poyrazköy'de günlük taze balık bulabileceğinizi unutmayın. Rüzgar ve akıntı için korunaklı bir bölgede bulunduğu için denizin açık yerlerine yat ve tekneler de demir atıyor. Ayrıca 3.Köprü manzarasına sahip olan Poyrazköy güzel bir gezi rotası. Poyrazköy yol tarifi için tıkayın.

Poyrazköy

4-Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri

Doğu kısmı doğal ormanlarla bütünleşen Beykoz Korusu, Abraham Paşa Korusu olarak da biliniyor. Erguvan ağaçları, meşe, ıhlamur, akasya ve çam ağaçlarının bulunduğu koru halka açık bir mekan olarak kullanılıyor. İçerisinde restoran, kır kahvesi, oturma terasları, çocuk parkı, piknik alanları ve açık spor alanları da yer alıyor. Sosyal etkinlik alanları sayesinde şehir hayatının yorgunluğundan uzaklaşabilmeniz mümkün. Koruda tavşan ve sincapları görebilir, spesiyal menülere sahip restoranları dinlenmek için tercih edebilirsiniz. Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri yol tarifi için tıklayın.

Beykoz Koru Sosyal Tesisleri

 

Yazıyı Değerlendirin!

Oyunuz:
0/1500