BUL

Boğaz Manzaralı İstanbul Tepeleri

İstanbul Boğazı'nın eşsiz manzarasını kuş bakışı olarak seyrebileceğiniz tepeleri sizler için listeledik.

1-Çamlıca Tepesi

İstanbul'u harika manzara eşliğinde seyretmek isteyenler için Çamlıca Tepesi ideal bir seçim olacaktır. Panoramik bir manzaraya sahip olan Çamlıca Tepesi, iki bölümden oluşuyor. Büyük Çamlıca Tepesi, 262 metre yükseklikte bulunuyor. Sosyal tesisleri ve dinlenme alanları ile en popüler alanlardan olan Büyük Çamlıca Tepesi'nde bir de Nurbaba Tekkesi bulunuyor. Küçük Çamlıca Tepesi ise, 229 metre yükseklikte bulunuyor. Koru, Topkapı Köşkleri ve Sofa gibi alanlar da burada en fazla ziyaret edilen yerlerdendir. Çamlıca Tepesi yol tarifi için tıklayın.

Çamlıca Tepesi

2-Rumeli Hisarı Üstü

Avrupa ve Asya yakasının birbirinden ayrıldığı en güzel manzarayı sizlere sunacak olan Rumeli Hisar Üstü, sizlere harika bir boğaz manzarası sunuyor. Boğazın Avrupa yakasında yer alan Rumeli Hisarı'nın üst tarafında yer alan yer, boğaz kanalının en dar yerinde bulunuyor. İstanbul'u izlemenin en güzel yerlerinden bir tanesi olan Hisar Üstü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü de muhteşem bir açıyla görüyor. Rumeli Hisarı yol tarifi için tıklayın.

Rumeli Hisarı

3-Otağtepe

İstanbul'un en güzel seyir teraslarından olan Otağtepe, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü panoramik açıdan izleyebileceğiniz bir tepedir. Kanlıca'nın tarihi mirasları arasında bulunan Otağtepe, şuan bir park olarak kullanılıyor. İçinde yaklaşık 15 bin civarı kadar bitki bulunan tepe, 17.30'da kapanıyor.

Otağtepe

4-Ulus Parkı

Topkapı Sarayı, Selimiye Kışlası ve Üsküdar'a doğru çizilen bir kaviste bulunan Ulus Parkı, İstanbul Boğaz manzarasının güzelliğine doyamayanlar için en iyi alternatifler arasında yer alıyor. Pazar günleri oldukça kalabalık olan park, Boğazın masmavi sularını, yemyeşil ağaçlar arasından izlemek isteyenleri davet ediyor.

Ulus Parkı

5-Yuşa Tepesi

Beykoz sırtlarında bulunan Yuşa Tepesi, İstanbul'un en yüksek tepelerinden bir tanesidir. Ağaçlar arasından, Boğazı ve İstanbul'u seyrederken kendinizi büyük bir havuza bakıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Tepeden ziyade bir dağ kadar yüksek olan yer, merkeze uzak mesafede yer alsa da çok fazla ziyaretçi alıyor. Hz.Yuşa türbesi de bu tepede yer bulunuyor. Yuşa Tepesi yol tarifi için tıklayın.

Yuşa Tepesi

6-Sevda Tepesi

Anadolu Hisarı yakınlarında bulunan Sevda Tepesi, Yeşilçam filmlerinde kullanılan, oldukça büyük bir tepedir. Kıbrıslı Yalısı'nın korusu olan Sevda Tepesi içerisinde yaklaşık 300 senelik ağaçlar bulunuyor. Muhteşem bir boğaz manzarasına sahip olan yer, İstanbul'u seyretmek ve şehir yoğunluğundan uzaklaşmak için ideal bir alandır.

Sevda Tepesi

Yazıyı Değerlendirin!

Oyunuz:
0/1500