BUL

Bursa'da Gezilecek Yerler

Yüzlerce yıllık tarihi ve doğal güzellikleri bünyesinde barındıran Bursa, gezmek için birbirinden güzel alanlara sahip. Her köşesinde ziyaretçilerini bambaşka güzellikler ile karşılayan Bursa'nın kültürel değerlerine yakından şahit olunca, ona daha da bağlanacaksınız.

1-Ulu Camii

İhtişamlı duruşuyla kendisine hayran bırakan Ulu Camii, Bursa'nın en bilinen simgelerinden. Ulu Camii, tarih kokan her köşesi ile Osmanlı Devleti'nin dördüncü hükümdarı Yıldırım Bayezid tarafından 1396-1399 seneleri arasında mimar Ali Neccar'a yaptırılmıştır. Çevresi, avlusu ve mimarisi ile ziyaretçilerini bambaşka bir boyuta taşıyan Camii, Bursa'yı tam anlamıyla yaşamak, huzurunu içinde hissetmek istediğinizde mutlaka tercih etmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Ulu Camii yol tarifi için tıklayın.

Ulu Camii

2-Yeşil Türbe

Turkuaz ve mavinin buluştığu Bursa'nın diğer bir sembol yapılarından biri olan Yeşil Türbe, mimarisi ile de sizi büyüleyecek bir güzelliğe sahip. Yukarıdan yere kadar sarkan dalları ile üzerinize yemyeşil bir gölge olan çınar ağacı, sizi huzura davet ediyor. Yüzlerce yıllık ağaçların gölgesinde bulunan bahçesi, mistik atmosferi ve eşsiz güzelliği ile ziyaretçilerini büyüleyen türbe, Bursa'nın her yerinden görülmektedir. Mimari Hacı İvaz Paşa olan Yeşil Türbe, 1421 senesinde Yıldırım Bayezid'in oğlu Sultan Mehmet Çelebi tarafından yaptırılmıştır. Tüm duvarlarının çini ile kaplanmış olduğu tek türbe burasıdır. Yeşil Türbe yol tarifi için tıklayın.

Yeşil Türbe

3-İnkaya Çınarı

Uludağ yolu üzerinde bulunan İnkaya Çınarı, 600 yıllık bir tarihe sahiptir. Osmanlı Devleti'nin ilk köylerinden olan İnkaya'dan adını alan çınarın çapı 3 metre, yüksekliği ise 35 metredir. Ülkemizin en yaşlı ağaçlarından olan İnkaya Çınarı, 13 ana kola sahiptir. Bursa'nın simgesi haline gelen çınar, şehrin stresli yaşamından ve yoğunluğundan uzak kalmak isteyen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir. Çınarın bulunduğu alanda, çay bahçesi, mangal restoranı, market ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır. Aynı zamanda civarda yetiştirilen organik sebze ve meyveleri de satın alabilirsiniz.

İnkaya Çınarı

4-Koza Han

Tarihi dokusu, ağaçların gölgesindeki bahçesi, ve huzur kokan atmosferi ile Koza Han, dikdörtgen bir avlunun çevresinde iki katlı bir handır. Mimar Abdül ula bin Pulat Şah tarafından, 1491 senesinde Sultan 2. Beyazıd tarafından yaptırılan Han, ıhlamur ve kahve kokularıyla sizi tarihe götürür. Bursa Koza Han'ın avlusunda bulunan mağazalarda, ipek eşarplar, ipek kumaşlar, ev tekstil ürünleri, sanatsal ürünler ve çeyizler burada satışa sunulmaktadır. Bursa'nın tarihine daha yakından dokunmak için Koza Han'da bir kahve içmeye mutlaka gelin.

Koza Han

5-Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Tofaş'ın ortak destek verdiği bir proje ile hayata geçen Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, her gün 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Müze, Asya'da yüzlerce yıl önce dönmeye başlayan ahşap bir tekerleğin, günümüz teknolojisi ile ulaşmış olduğu renkli serüveni ziyaretçilerine anlatıyor. İlk açılan otomobil fabrikalarından olan Tofaş, kültür mirasını gelecek nesillere anlatabilmek için Umurbey Bilgi Parkı'nda açılan müzesinde 2600 sene önce yapılan ilk tekerlekli araçtan, Tofaş'ın son gözde modellerine kadar otomobillerin öyküsünü anlatıyor.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

6-Bursa Teleferik

Türkiye'nin ve hatta dünyanın en uzun teleferik hattına sahip olan Bursa Teleferik, Bursa merkezden başlıyor. Başlangıç noktasında, Teferrüç mahallesinde bulunan Teferrüç istasyonu bulunuyor. 240 araçlık bir otoparka sahip olan Teferrüç'te, geniş yolcu kabul salonu ve yürüyen merdiven bulunuyor. Kuruluşundan beri son durağı Sarıalan olan teleferik, Kurbağa Kaya İstasyonu'nun açılması ile artık ara istasyon olarak kabul edilmiştir. Teleferik, Uludağ'ın eteklerinde harika panoramik bir manzarayı ziyaretçilerine sunuyor. Kurbağa Kaya İstasyonu, oteller bölgesi olarak da biliniyor. Bu sayede Bursa merkezden Uludağ'a kolay bir ulaşım ağı kurulmuştur. Kabinler, 8 kişiliktir. Yaklaşık 20 saniyede bir gelen kabinler ile sıra beklemeden ulaşım sağlayabilirsiniz. Bursa Teleferik yol tarifi için tıklayın.

Bursa Teleferik

7-Cumalıkızık Köyü

Bursa'da Uludağ'ın eteklerinde, otantik evleri, daracık taş sokakları ve köy havasını yansıtan atmosferi ile UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Cumalıkızık'ın yaklaşık 1300'lü yıllarda kurulduğu biliniyor. 250'den fazla eve sahip olan Cumalıkızık, pek çok restoran ve pansiyondan da oluşuyor. Ahşap, taş ve kerpiçten yapılan evlerde cumbalar dikkatinizi çekebilir. Doğal güzellikleri ve temiz havası ile Cumalıkızık'ta taze sebze ve meyvelerin de mutlaka tadına bakmalısınız. Kahvaltı için gözleme yiyebilir, ev yapımı salça, turşu, erişte, reçel, süt ve süt ürünleri, tüm albenisiyle sizi bekliyor. Cumalıkızık yol tarifi için tıklayın.

Cumalıkızık Köyü

8-Irgandı Köprüsü

Osmanlı zamanında yaptırılan ve Bursa tarih ve kültür yolunun geçiş noktalarından biri olan Irgandı Köprüsü Yıldırım ve Osmangazi ilçelerini birbirine bağlamaktadır. Köprü üzerinde ebru, hat, minyatür, ahşap oymacılığı, nakkaşlık, İznik bölgesi çiniciliği,  metal işleme sanatı, Bursa’nın yöresel yemekleri, Bursa dağ yöresi kültürü ve Bursa’nın tanıtımını yapan Bursa kitaplarının yer aldığı birçok mekan yer bulunmaktadır.

Irgandı Köprüsü

Yazıyı Değerlendirin!

Oyunuz:
0/1500