BUL

Denizli'de Gezilecek Yerler

Tarih sahnesine içerisinde barındırdığı birbirinden farklı medeniyet ve antik kent ile çıkan Denizli şehri, aynı zamanda doğal güzellikleri ile de merak uyandırmaya devam ediyor.

1-Pamukkale

Pamukkale Travertenleri yaklaşık 400 bin yıl öce bir dizi depremin meydana gelmesiyle termal suların oluşturduğu doğal bir bölge haline gelmiştir. Pamukkale yalnızca travertenleri ile değil, Kleopatra Havuzu, Hierapolis Antik kenti ve antik tiyatrosu ile her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın hem doğa hem de kültürel mirasları arasında bulunan bölge Unesco Dünya Mirası listesinde de yer almaktadır. Her gün 08:00 21:00 saatleri arasında ziyarete açık olan Pamukkale’ye giriş kişi başı 200 TL olup sekiz yaş altı çocuklar için ücretsizdir. Müze Kart geçerlidir.

Pamukkale Travanterleri

2-Laodikeia Antik Kenti

Laodikeia Antik Kenti, Denizli il merkezine 6 kilometre mesafede yer almaktadır. Pamukkale ilçesi sınırlarında yer alan antik kent Helenistik dönem içerisinde kurulmuştur. Milattan Önce 3. Yüzyılın ortalarında Seleuokas Kralı 2. Aniokhos tarafından eşi Laodiki’ye ithafen inşası başlamıştır. Daha sonraları Roma’nın bölgeye hâkim olması ile uzun süre bir roma şehri olarak kalmıştır. Şehrin bir diğer özelliği ise Hıristiyanlığın ilk 7 kilisesinden birini içerisinde barındırmadır. Şehir aynı zamanda Anadolu’nun en büyük stadyumuna da ev sahipliği yapmaktadır. Antik şehre giriş 09:00 19:00 saatleri arasında gerçekleştirilirken giriş ücreti 75 TL olarak belirlenmiş olup Müze Kart geçerlidir.

Laodikya Antik Kenti

3-Denizli Teleferik

Ege Bölgesi’nin en uzun teleferik hattı olarak bilinen Denizli Teleferik hattı Pamukkale ilçesinin Kervansaray mahallesinde yer almaktadır. Bağbaşı Yaylasına değin ulaşım sağlayan teleferik 1400 metreye değin yüksekliğe ulaşmaktadır. Yılın her mevsimi farklı manzaralar sunan bu yolculuk özellikle kış mevsiminde ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor. Yaylaya ulaşım sağlandıktan sonra ise macera parkurları, piknik alanları, çadır ve kamp alanları gibi imkânlar ziyaretçilerin hizmetine sunuluyor. Hafta içi 10:00 19:30 hafta sonu ise 10:00 20:30 saatlerinde hizmet veren teleferiğin gidiş dönüş ücreti kişi başı 20 TL olarak bildirilmiştir.

Denizli Teleferik

4-Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Pamukkale Örenyeri’nde konumlanmış olan Hierapolis Arkeoloji müzesi Denizli şehir merkezine yalnızca 15 kilometre mesafededir. Hierapolis Antik Kenti’nin en ihtişamlı yapılarından biri olan Roma Hamamı 1984 yılı itibari ile müzeye çevrilerek hizmet vermeye başlamıştır. Müzede Hierapolis kentinden çıkarılan eserler ve buluntuların yanı sıra çevredeki farklı antik kent ve höyüklerden toplanan eser ve buluntularda sergilenmektedir. 09:00 17:00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzeye giriş ücreti 200 TL olarak belirlenmiştir. Müze Kart geçerlidir.

Hierapolis

5-Bayramyeri Meydanı

Denizli ilinin en işlek ve en kalabalık bölgesi olan Bayramyeri Meydanının tarihi Yunan işgali sırasında ilk kurtuluş hareketlerinin başlama noktalarından biri olmasına dayanıyor. Tarihi ve kültürel değerlere sahip olan meydan şehrin alışveriş kültür sanat ve yaşam merkezlerinin başında geliyor.

Denizli Meydan

6-Seyir Tepesi

Denizli Seyir Tepesi Şehir Ormanı Türkiye’nin en büyük tematik parkı olması ile biliniyor. Denizli, Pamukkale ilçesinde konumlanmış olan seyir tepesi 405 bin metre karelik bir alana inşa edilen seyir tepesi şehir ormanı 27 metrelik dev horoz heykeli ile dikkat çekiyor. Seyir tepesi şehrin onlarca farklı noktasını izleme imkanı sunarken içerisindeki Turan Yolu, Sonsuz Bahçe, Zipline Kuleleri, Macera parkuru gibi birbirinden farklı konsept ile de ziyaretçilerin beğenisini toplamaya devam ediyor. 08:00 – 23: 00 saatleri arasında ziyarete açık olan alanın 15 TL giriş ücreti bulunmaktadır.

Denizli Seyir Tepesi

7-Kleopatra Antik Havuz

Hierapolis Antik Kenti içerisinde yer alan Kleapatro havuzu Milattan Sonra 7. Yüzyılda meydana gelen büyük depremlerin sonucunda ortaya çıkmıştır. Depremin oluşturduğu çatlaklar termal sıcak sular ile dolarak eşsiz bir görüntü ve doğal havuz ortaya çıkarmıştır. İnsan cildine oldukça faydalı olan havuz suları ünlü Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın dahi dikkatini çekmiş ve bu havuza gelip içerisinde vakit geçirmiştir. O günden bu yana Kleopatra Havuzu olarak anılan havuz yerli ve yabancı ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmeye başlamıştır. Kleopatra Antik Havuzu 08:00 ila 19:00 saatleri arasında ziyarete açık olup giriş 60 TL olarak belirtilmiştir.

Kleopatra Antik Havuzu

Yazıyı Değerlendirin!

Oyunuz:
0/1500