Giriş Yap

veya
Kayıt Ol
BUL

Isparta'da Gezilecek Yerler

Yerleşme tarihi Eskitaş(Paleolitik) dönemlerine kadar dayanan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Isparta, Kuzey Akdeniz’de göller bölgesinde yer alan ilimizdir. Hem tarihin derinliklerinden getirdiği güzellikleriyle hem de doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine keyifli anlar vaadetmektedir. 

1-Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi

Ülkenin eski başbakanlarından ve cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel'in anısına kurulan bir müzedir. Müze, Süleyman Demirel'in doğduğu İslamköy'de, Demirel'in kişisel eşyaları, yazılı belgeleri ve fotoğrafları gibi pek çok hatırasını barındırır. Ayrıca, Demirel'in politik kariyerini ve Türkiye'nin yakın tarihi üzerindeki etkilerini yansıtan pek çok sergi ve dokümanı içermektedir. Müze, Demirel'in hayatı ve çalışmalarını anlatmakla kalmayıp, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik gelişimine ışık tutan bir kültürel miras merkezi olarak işlev görür.

Demirel Külliyesi

2-Kovada Gölü Milli Parkı

Kovada Gölü manzarasıyla, gün batımıyla, çevresindeki yeşil alanlarıyla, çeşitli ağaçlarıyla, berrak suları ziyaretçilerine tam anlamıyla seyir zevki vermektedir. Milli park içerisinde piknik alanları, seyir terası, kuş müzesi, çeşitli restoranları, yürüyüş ve oturma alanları mevcuttur. Etrafında konaklamaya da imkan sağlayan göl, Eğirdir İlçesinde bulunmaktadır.

kovada gölü

3-Eğirdir Kalesi

Eğirdir Gölüne uzanan yarımadada bulunan kalenin inşa tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Fakat kalıntılarının Bizans Döneminden kalma olduğu bilinmektedir. Kalenin çok farklı dönemlerde restore edildiği, bir restorasyon sürecinin de Timur istilası sonrası, Hamidoğulları ve Osmanlı Döneminde olduğu bilinmektedir. Tarihe meraklı ziyaretçilerini haftanın her günü, ücretsiz bir şekilde ağırlamaktadır.

egirdir kalesi

4-Kuyucak Köyü Lavanta Tarlaları

Keçiborlu İli Kuyucak Köyünde bulunan lavanta tarlaları, Isparta’nın turistik mekanı olduğu kadar, Türkiye lavanta üretiminin de önemli kısmını kapsamaktadır. Türkiye’deki lavanta üretiminin %90’ ına ev sahipliği yapan tarla, 500 dekar alana sahiptir. Ziyaretçilerine mor rengi ve muhteşem kokusuyla unutulmaz anlar yaşatır. Bu muhteşem görüntüye tanık olmak isteyen ziyaretçiler, yılın her günü fakat tercihen lavanta mevsiminde yani Temmuz Ayının başından Ağustos Ayının ortalarına kadar giriş ücreti ödemeden ziyaret edebilirler. 

Isparta Lavanta

5-Yeşilada

Yeşilada, Eğirdir Gölünün ortasında, yeşilliklerle kaplı, doğal güzellikler sunan ve huzurlu atmosfere sahip bir adadır. İsmini çevresindeki yeşilliklerden alan ada, piknik ve kamp yapmak isteyen ziyaretçilerine güzel bir fırsat oluşturmaktadır. Ada kuş türleriyle ünlüdür ve ziyaretçilerine kuş gözlemi yapma fırsatı sunar. Bunların yanında doğa yürüyüşü yapmak, balık tutmak da bir alternatiftir. 

Yeşilada

Yazıyı Değerlendirin!

Oyunuz:
0/1500