BUL

İstanbul'da Bir Nefes:Parklar

Bu ay lale festivaline de sahne olacak İstanbul parkları, rengarek çiçekleri ve ilham veren manzaralarıyla konuklarını ağırlıyor.

1-Atatürk Arboretumu

Şehir merkezinden uzakta, doğayla iç içe, huzur dolu bir gün geçirmek istiyorsanız Sarıyer ilçesinin Bahçeköy semtinde bulunan Atatürk Arboretumu gidilecek en doğru adreslerden biri. Burası bir park olmanın da ötesinde üzerinde yaklaşık 1500'den fazla bitki türüyle bir tabiat müzesi adeta. Beş kollu bir yıldız formunda düzenlenmiş alanda çam, kayın, manolya ve dişbudak ağaçları arasında yürürken bir sincapla göz göze gelirseniz şaşırmayın. Çünkü buradaki sincaplar ziyaretçilerine enikonu aşina. Her bitkinin künyesinde Latince adı ve geldiği yer gibi bilgiler yazıyor. Atatürk Arboretumu'nda biri büyük biri küçük olmak üzere iki gölet var. Tabiatın saf güzelliğini hissetmenizi sağlayan bu göletlerde süzülen ördek ve kuğular göz kamaştırıyor. Atatürk Arboretumu yol tarifi için tıklayın.

ataturk arboretumu

2-Emirgan Korusu

İstanbul'da Boğaz ve orman havasını aynı anda soluyacağınız parkların başında Emirgan Korusu geliyor. Emirgan korusu her mevsimi ayrı ayrı yaşayan çiçeklerle, ağaçlarla süslü. Çiçek tarlaları arasında göletlerdeki etrafında gezerken ördeklerin fotoğraflarını çekebilir veya çocukları mutlu eden oyun parklarında siz de ailece keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Emirgan Korusu yol tarifi için tıklayın.

emirgan Parkı

3-Fenerbahçe Parkı

Bahar aylarında en çok tercih edilen sayfiye yerlerinden biri de Anadolu Yakası'nda Kalamış Marina'ya komşu Fenerbahçe Parkı. Baharı karşılayan Fenerbahçe Parkı, yeşil çimenlerde papatyalar, çiçek açmış erguvan ağaçları, asırlar devirmiş ağaçlarla denize uzanıyor. Heybetli görüntüsüyle bir anıt gibi duran sakız ağacı parkın en şöhretlilerinden. Bisiklete binenler, kitap okuyanlar, hatta gün batımından sonra akşamın tadını çıkarmaya koyunlanlarla kalabalıktan uzak, günün her anı apayrı güzellikler sunan bir park burası. Fenerbahçe Parkı yol tarifi için tıklayın.

Fenerbahçe Parkı

4-Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

İstanbul'un Anadolu yakasında Ataşehir semtinin yanından geçen TEM otoyolunun kenarında, gökdelenlerin arasında bir serap mesali duran Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi sizi bambaşka bir dünya ile buluşturuyor. Otoyolun trafiğinden çıkıp sihirli bir kapıdan tabiatın sonsuzluğuna geçiyorsunuz sanki. Arıların polen peşinde çiçekten çiçeğe uçtuğu, nilüferlerin havuzları doldurduğu, sümbüllerin muhteşem kokularıyla salındığı bir bahçede, bir hayalin içine giriyor gibi hissediyorsunuz kendinizi. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi yol tarifi için tıklayın.

NEzahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Yazıyı Değerlendirin!

Oyunuz:
0/1500