BUL

İstanbul'daki Hayvanat ve Botanik Bahçeleri

Yeşil bir alan içerisinde, hem piknik yapmak hem doğayı tanımak hem de birbirinden neşeli hayvanlarla eğlenceli vakit geçirmek için, İstanbul'da bulunan botanik ve hayvanat bahçelerini ziyaret etmeye ne dersiniz? Yüzlerce türde hayvan ve bitkilerin yer aldığı alanlar, çocuklarınız ile keyifli vakit geçirmeniz için farklı konseptler ile hazırlanmıştır. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen kuşlar, balıklar ve memeli hayvanlar tanışmak için İstanbul'da sizleri bekliyor. Her ne kadar el yapımı olsalar da, botanik bahçeleri, şehrin yoğunluğu içerisinde nefes almanızı sağlayacak bir cennet gibidir. Doğada hakim olan her renk tonunu bulabileceğiniz bahçeler, özellikle bahar ve yaz aylarında en görkemli dönemlerini dışarı yansıtıyor.

1-Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi

Temiz havaya sahip olan Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi, yeşili bol bir alandan oluşuyor. 80 dönüm üzerinde bitki ve hayvan çeşitlerinin iç içe yaşadığı bir doğal yaşam alanı olan yer, ziyaretçilere doğada görülmesi zor olan bitki ve hayvan türlerini bir arada sunuyor. Park içerisinde, yaklaşık 8000'den fazla sayıda 600 tür de bitki ve 3600'den fazla sayıda 286 türde hayvan yaşamını devam ettiriyor. Çevre ve doğa bilincini oluşturmak amacıyla kurulan yer, aynı zamanda bitki, hayvan ve insan bütünlüğünün devamlılığını sağlıyor. Parkın ziyaret saati; 09.00 ile 17.00 arasındadır. Kocaeli ile İstanbul'a eşit uzaklıkta bulunan botanik ve hayvanat bahçesi, 0-4 yaş arası çocuklar için ücretsiz, 5-17 yaş arası 25 TL ve yetişkinlere de 32 TL olarak ücretlendirilmiştir. Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi yol tarifi için tıklayın.

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi

2-Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

1995 senesinde hatıra parkı olarak kurulan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, 32 hektarlık bir alana sahip. Ataşehir'de bulunan alan, botanik bahçesi olarak 2002 senesinden günümüze kadar hizmet vermeye devam ediyor. Bitki koleksiyonları, botanik alanında yapılan bilimsel çalışmalar ve araştırmalar, çeşitli eğitimlerin yapıldığı bahçe, ziyaretçilere ücretsiz olarak sunuluyor. Bahçıvanlık ve bitki ressamlığı gibi kursların da yapıldığı botanik bahçe, günlük atölyelere de sahip. Çocuklarınızın doğayla yakınlaşmasını ve doğayı daha iyi tanımasını istiyorsanız siz de eğitici ve eğlenceli atölyeleri tercih edebilirsiniz. Bahçe 1 yıl boyunca açık olarak hizmet veriyor. Açılış saati 09.30 olan botanik bahçesi, Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında 17.00, Mart ayında 18.00, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos ayında 19.00, Eylül ve Ekim aylarında ise 18.00 saatlerinde kapanmaktadır. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi yol tarifi için tıklayın.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

3-Polonezköy Hayvanat Bahçesi

Çitlerin arkasında özgürce dolaşan yüzlerce hayvanı ziyaret etmek ister misiniz? Polonezköy Hayvanat Bahçesi, 1995 senesinde hobi olarak kurulan bir hayvan besleme alanıdır. Günümüzde bahçenin ileri düzeyde hayvan koleksiyonuna sahip olduğunu görebiliriz. Bahçenin asıl amacı, çocukların hayvanları kafeslerde kapalı olarak değil, doğal ortamlarında özgür olarak tanımasını sağlamaktır. Tesis, yalnızca hayvanat bahçesi olarak kullanılmıyor. Aynı zamanda konaklama ve piknik alanları da burada yer alıyor. 100 kişi kapasiteye sahip olan evler, 5-8 kişilik konaklama kapasitesine sahip. Voleybol, yüzme havuzu, basketbol, masa tenisi sahası, çocuk parkı ve göleti bulunan yer, açık ve kapalı piknik alanı ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Pazar günleri saat 9.00-19.00 arası açık olan tesis, Cumartesi günleri 09.00-23.00 arası hizmet veriyor. Açık büfe kahvaltı + hayvan parkı giriş kişi başı 65 TL, açık büfe kahvaltı + hayvan parkı + yüzme havuzu giriş kişi başı 100 TL'dir. Bunun dışında yüzme havuzu girişleri haftasonu kahvaltı ile birlikte; 0-1 yaş ücretsiz, 2-6 yaş 20 TL, 7-13 yaş 40 TL, +14 yaş 80 TL, haftaiçi kahvaltı ile birlikte; 0-1 yaş ücretsiz, 2-6 yaş 15 TL, 7-13 yaş 25 TL, +14 yaş 35 TL olarak belirlenmiştir. Kahvaltı dahil 1 gece konaklama; 0-3 yaş ücretsiz, 4-12 yaş 50 TL, +12 yaş 100 TL'dir. Günübirlik park giriş ücretleri ise; 0-1 yaş ücretsiz, 2-13 yaş 15 TL, 14-69 yaş 25 TL, +70 yaş 15 TL, engelliler 15 TL, şehit aileleri ücretsizdir. Haftaiçi hayvan parkı 09.00-19.00, piknik restoran 09.00-19.00, yüzme havuzu 09.00-18.30 arası açıktır. Haftasonu hayvan parkı 12.30-21.30, piknik restoran 12.30-21.30, yüzme havuzu 09.00-19.30 arası açıktır.

Polonezköy Hayvanat Bahçesi

4-Atatürk Arboretum

Sarıyer'de yer alan Atatürk Arboretumu, adeta bitkilere özel ilgi duyanların araştırma yapabilecekleri bir laboratuvar alanı gibidir. Burada, odunsu bitkiler ve ağaçlar müzede gibi sergileniyor. En yeşil alanlardan bir tanesi olarak ziyaretçilere açılan Atatürk Arboretumu, 1500'den fazla bitkiye ev sahipliği yapıyor. 267 hektar alan üzerinde yer alan Arboretum, her detayı ile yeşile gizlenmek isteyen insanların bir kaçış noktasıdır. İçerisinde istediğiniz kadar vakit geçirebileceğiniz alan, haftaiçi öğrenciler için 2 TL, siviller için 5 TL, haftasonu öğrenciler için 5 TL, siviller için 15 TL'dir. Profesyonel fotoğraf çekimleri, reklam, film, düğün, nişan ve özel gün çekimleri için ek ücret alınmaktadır. Ayrıca bu alanda piknik yapmak ve mangal yakmak yasaktır. Canlı müzede gezebileceğiniz fırsatı mutlaka değerlendirin. Atatürk Arboretum yol tarifi için tıklayın.

Atatürk Arboretum

5-Baltalimanı Japon Bahçesi

İstanbul'un gürültüsünden ve kalabalığından sizi uzaklaştıracak harika bir yer: Japon Bahçesi. Japon kültürünü yansıtan motifler, yapay gölü, farklı bitki türleri ve sakinliği ile sizi alıp uzaklara götürebilecek bahçe her gün açıktır. Ziyaretçilerini ücretsiz olarak ağırlayan Japon bahçesi, her iki ulusun da kültürel etkileşimini güçlendirmek için hazırlanmıştır. Hem Japonya'da hem de Türkiye'de bulunan boğazı simgeleyen köprü, her iki ülkede bulunan Japon bahçesinin girişini simgeliyor. 4850 adet ağaç ve bitkinin kullanıldığı park, çeşme, kuru bahçe, iki adet kapıdan oluşuyor. Aynı zamanda bahçede doğal taşlarla yapılan fenerleri ve Japon stili duvarları bulabilirsiniz. Baltalimanı Japon Bahçesi yol tarifi için tıklayın.

Baltalimanı Japon Bahçesi

6-Bakırköy Botanik Park

96.000 metrekarelik alana kurulmuş olan Bakırköy Botanik Parkı, 2013 senesinde açılmıştır. Türkiye'nin en yüksek oyun kulelerini burada bulmanız mümkün. Parka girerken sizi konuşan dinozor heykeller karşılayacak. Tematik bahçeler, su parkı, oyun alanı, oyun ekipmanları, mutfak ve bahçe bitkileri, şifalı bitkiler de hem çocuklar hem de yetişkinler için ayrılan alanlarda ziyaretçilerini ağırlıyor. 11 tematik bahçeye ev sahipliği yapan Bakırköy Botanik Parkı, yaklaşık 262 bin 500 adet ağacı ziyaretçilerine sunuyor. Sabah 07.00'da açılan bahçe 23.00'e kadar açık kalmaktadır. Güvenliklerin bulunduğu botanik bahçesine ücretsiz giriş sağlayabilirsiniz.

Bakırköy Botanik Park

Yazıyı Değerlendirin!

Oyunuz:
0/1500