Giriş Yap

veya
Kayıt Ol
BUL

İstanbul'un tarihi ve çok tercih edilen kütüphaneleri

Medeniyetlerin beşiği olan İstanbul'da araştırmak, okumak, farklı dünyaları keşfetmek isteyenler için birbirinden müthiş kütüphaneler bulunuyor.

1-Beyazıt Devlet Kütüphanesi

1884 senesinde hizmete açılan kütüphane, "Kütüphane-i Umumi-i Osmani" ismiyle hizmet vermeye başlamıştır. 1961 senesinde günümüzdeki adı almış olan kütüphane, koleksiyonu zengin kitaplar ile donatılmıştır. İstanbul'un en büyük ve en eski kütüphaneleri arasında bulunan kütüphanenin bir bölümünde 24 Nisan 1952 senesinde, Türkiye'nin ilk tam donanımlı "Beyazıt Çocuk Kütüphanesi" açılmıştır. En az yarım asır önce, kitaplarda modern kataloglama aşamasına ilk kez burada başlanmıştır. Okuma salonları, modern depoları ve diğer hizmet alanları ile ziyaretçilerini bekleyen kütüphane aynı zamanda lisansüstü tezlerinin de toplandığı büyük bir arşivdir. Kitap ödünç almadan, eserleri dilediğiniz gibi inceleyebileceğiniz kütüphane, Pazartesi ve Cuma günleri, saat 08.30-19.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi

2-Atatürk Kitaplığı

Yüzlerce yıllık bir süreçten sonra Atatürk Kitaplığı adı ile hizmet vermeye başlayan kütüphane, 50.000'e yakın albüm, yazma, atlas, harita, salname, takvim, gazete, kartpostal, İstanbul, Atatürk gibi pek çok koleksiyona da ev sahipliği yapıyor. Söz konusu olan bu koleksiyonları incelemek isteyen ziyaretçiler, koleksiyonların yırtılıp yıpranmaması ve eksilmemesi için dijital ortama aktarılmış belgelerden faydalanabilirler. 1.000.000 sayfa dijital ortama aktarılan bu eserlerin çalışmaları hala sürdürülmektedir. Yaklaşık 500 bin kitap kapasitesine sahip olan kütüphanede, arşiv, cilt ve onarım atölyesi, konferans ve sergi salonları, mikrofilm ve fotokopi servisleri yer alıyor. 24 saat boyunca hizmet veren Atatürk Kitaplığı, eser ödünç verebilen kütüphanelerden bir tanesidir.

Atatürk Kitaplığı

3-İstanbul Modern Kütüphanesi

Ücretsiz olarak hizmet veren İstanbul Modern Kütüphanesi, 11.500 kitap ile 24 adet yabancı ve yerli aboneliği içermektedir. Müzecilik bilimi, fotoğraf sanatı ve sanatçıları, sanat akımları, galeri ve sanat koleksiyonları ve Türk sanat tarihi alanlarında uzmanlaşmayı hedefleyen kütüphane, modern sinema sayesinde gerçekleştirdiği sinema etkinlikleri ve sergiler ile ilgili söyleşiler CD ve DVD olarak ziyaretçilerine sunuyor. Bu veriler sayesinde ziyaretçiler, 202 ülkeden 143.000'den fazla sanatçı, yayın ve galeri, 49.000 müze hakkında bilgi edinebilmektedir. Pazartesi günleri kapalı olan kütüphane, haftanın altı günü hizmet veriyor. Perşembe günleri 10.00-20.00 saatleri arasında, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır.

İstanbul Modern Kütüphanesi

4-Salt Araştırma

Görsel pratikler, sosyal yaşam, çevre ve ekonomik tarih alanlarında hizmet veren Salt Araştırma, dijital ve fiziki belge ile kaynaklarını ziyaretçilerine sunuyor. Salt araştırma koleksiyonları içerisinde, 19. Yüzyıldan günümüze başta İstanbul olmak üzere, Türkiye'nin diğer bölgelerine ve Avrupa'ya odaklanan noktaları görebilirsiniz. Türkiye'nin sanat tarihi, Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüze toplum ve siyasi yapıları inceleyen eserler, mekanda incelenebilir. Karaköy Bankalar Caddesi'nde bulunan Salt araştırma, Pazartesi günleri kapalıdır. Pazar günü 12.00-18.00 saatleri arasında, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar 10.00-19.00 saatleri arasında açıktır.Ücretsiz olarak hizmet veren İstanbul Modern Kütüphanesi, 11.500 kitap ile 24 adet yabancı ve yerli aboneliği içermektedir. Müzecilik bilimi, fotoğraf sanatı ve sanatçıları, sanat akımları, galeri ve sanat koleksiyonları ve Türk sanat tarihi alanlarında uzmanlaşmayı hedefleyen kütüphane, modern sinema sayesinde gerçekleştirdiği sinema etkinlikleri ve sergiler ile ilgili söyleşiler CD ve DVD olarak ziyaretçilerine sunuyor. Bu veriler sayesinde ziyaretçiler, 202 ülkeden 143.000'den fazla sanatçı, yayın ve galeri, 49.000 müze hakkında bilgi edinebilmektedir. Pazartesi günleri kapalı olan kütüphane, haftanın altı günü hizmet veriyor. Perşembe günleri 10.00-20.00 saatleri arasında, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır.

Salt Araştırma

5-İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi

XIX yüzyıl sonlarında, Mimar Guglielmo Semprini tarafından Tepebaşı'nda inşa edilen tarihi yapıda hizmet veren, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi, 2007 yılından bu yana araştırma kurumu olarak hizmet veriyor. Osmanlı, Roma ve Bizans dönemi gibi çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan İstanbul, kültürel değerleri ile de ön plana çıkıyor. Ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz olarak açan mekan, 3 farklı ana bölümden oluşuyor. Bizans Araştırmaları, Atatürk ve cumhuriyet Araştırmaları ve Osmanlı Araştırmaları şeklinde üç gruptan oluşan kütüphanede aynı zamanda haritalar, gravürler, fotoğraf ve notalar da bulabilirsiniz. Pazar günleri kapalı olan kütühane, Pazartesi, Salı, Perşembe, Cuma günleri 09.00-17.30, Çarşamba günü 09.00-20.00 ve Cumartesi günü ise 10.30-17.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi

Yazıyı Değerlendirin!

Oyunuz:
0/1500