BUL

İzmir'de müze kart geçen yerler

İzmir oldukça zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahiptir. Konum olarak pek çok tarihi mirasa ev sahipliği yaptığından Müzekart ile gezilebilecek çok sayıda açık hava müzesine de sahiptir.

1-Efes Antik Kenti

Türkiye’nin en önemli müzeleri arasında yer alır. Geniş kitlelerin ilgisini çeken Eros başı, Artemis heykeli, yunuslu Eros, İsis heykeli, Artemis heykeli gibi eserler burada görülebilir. Müze yaz mevsiminde saat 18.30, kış döneminde ise saat 17.30’a kadar açıktır ve her gün ziyaret edilebilir. Müzekart sahibi olmayan kişiler için giriş ücreti 72 TL’dir. Efes Antik Kenti yol tarifi için tıklayın.

Efes Antik Kenti

2-Tarih Sanat Müzesi

Bu müze 2004 yılında hizmete açılmıştır. Roma İmparatorluğu ile Helenistik dönemi yansıtan Batı Anadolu medeniyetlerine ait kalıntılar sergilenir. Söz konusu dönemlere ait eserler seramik, taş ve değerli parçalar olmak üzere 3 ana gruptur. Fuar Kültürpark’ta Montrö Kapısı’nın yanında yer alır.

İzmir Tarih Sanat Müzesi

3-Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi İzmirliler tarafından oldukça rağbet gören bir müzedir. Alsancak 1. Kordon’da yer alır. Bu müzede Atatürk’ün kişisel eşyaları, çalışma odası, toplantı odası görülebilir. Esasen Atatürk Evi’ne ev sahipliği yapan bina 1923 yılındaki İzmir İktisat Kongresi’nde Atatürk’ün konakladığı yer olması ile özeldir. İzmir Atatürk Evi Müzesi Pazartesi günleri kapalıdır.

izmir atatürk evi müzesi

4-İzmir Etnografya Müzesi

Bu müzeyi gezerek İzmir’de 19. Yüzyılda günlük yaşamın nasıl olduğu hakkında fikir edinilebilir. Müzeye ev sahipliği yapan bina 1831 yılında vebalılar için inşa edilmiş bir hastanedir. Hafta içi 08.30’dan 17.30’a kadar ziyarete açıktır. Pazartesi günleri hariç haftanın diğer günlerinde bu müze ziyaret edilebilir.

izmir etnografya müzesi

5-Bergama Antik Kenti

Uygarlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden olan Bergama Antik Kenti şehrin tepesine kurulmuş. Muhteşem manzarasıyla diğer antik kentlerden daha farklı. İon, Hellen, Roma, Bizans dönemlerinin en etkileyici anıtsal eserlerine sahip olan Bergama Antik Kenti, Hellenistik dönemin kültür, bilim ve sanat merkezi olarak önem taşıyor.

Bergama Antik Kenti

6-St Jean Ören Yeri

St. Jean Hz. İsa’nın 12 havarisinden biridir ve Hristiyanlıkta oldukça önemli bir figürdür. Aziz Yahya olarak bilinir. Yahya İncil’inin de burada yazıldığı düşünülmektedir. Müze her gün ziyaret edilebilir. Yazın saat 19.00’a, kışın ise saat 17.30’a kadar ziyaret edilebilir.

Saint JEan Ören Yeri

Yazıyı Değerlendirin!

Oyunuz:
0/1500