BUL

İzmir'in en güzel seyir noktaları

Ege’nin incisi olarak kabul edilen İzmir gezip görmeye değen pek çok yeriyle hem ruha hem de göze hitap eden bir büyük şehir. İzmir eski uygarlıklara da ev sahipliği yapmış hem doğal hem de tarihi yönden birçok zenginliğe sahip. Denize kıyısı olduğu için mavi bayraklı plajları ve el değmemiş ile turistlerin öncelik verdiği yerler arasında yer alıyor. Yazların aşırı sıcak ve kışlarında aşırı soğuk geçmediği ılıman iklimi sayesinde İzmir yılın dört mevsimini yaşamak isteyenler için ideal bir konum olma özelliğine sahip. Hafta sonu sahil şehrine kaçmak isteyenler için tercih edilebilecek İzmir’in en güzel manzara seyir noktalarını sizler için derledik:

1-Tarihi Asansör

1907 senesinde Yahudi işadamı tarafından Halil Rıfat Paşa Caddesine olan 155 basamaklık çıkışın kolaylaştırılması amacıyla yaptırıldığı bilinir. Tarihi asansörün çıkışında tüm İzmir’e hâkim manzaranın keyfini birer kahve eşliğinde çıkarabilirsiniz.

izmir asansör

2-Varyant Yokuşu

Varyant Yokuşu Eşrefpaşa ile Konak arasını birbirine bağlayan Arnavut kaldırımlarıyla örülü ve oldukça güzel bir manzaraya sahip olan dik bir yokuş. Varyant Yokuşu’ndan tüm İzmir’i ve körfezi rahatlıkla görebilirsiniz. Oldukça güzel bir manzaraya sahip olması nedeniyle yeni evli çiftler olmak üzere pek çok kişinin fotoğraf çekilmeyi tercih ettiği bir yer. Yokuşu yürümek istemezseniz taksi veya Konak otobüslerinin bulunduğu duraktan taşıtlara binerek Varyant’ı görebilirsiniz. Hazır Varyant’a gitmişken yokuştaki caminin asmalı bahçesinde adaçayı içmeyi de unutmayın.

varyant yokuşu

3-Teleferik

Teleferik özellikle hafta sonları piknik yapmayı ve orman havası almayı seven İzmirlilerin uzaklara gitmeden şehir içinde en çok tercih ettiği yerlerden. Teleferik uzun yıllar boyunca tadilatta olması yüzünden hizmet verememiş olsa da geçtiğimiz yıl yenilenerek tekrar eski günlerine döndü. Teleferik’e giderek hem şehir manzarasının tadını çıkarıp hem de temiz hava içerisinde belediyenin işlettiği kafelerde zaman geçirebilirsiniz. Teleferik yol tarifi için tıklayın.

balçova teleferik

4-Kadifekale

Kadifekale Bizans döneminden kalıntılar taşıyan İzmir’in tamamına hakim olan bir konumda. Geçmişte yaşanan emniyet sorunları nedeniyle tehlikeli bir yer olarak kabul görse de İzmir’in en iyi manzarası Kadifekale’de yakalanabilir diyebiliriz. Kadifekale eski dönemlerden kalma su sarnıçları ve yıkık kale surları ile ziyaretçilerine etkileyici bir atmosfer vaat ediyor.

kadifekale

5-Seyirtepe

Seyirtepe konum olarak Bayraklı’da bulunuyor. Seyirtepe’de büyükler eşsiz körfez manzarası ve yeşil alanların tadını çıkarırken çocuklar da oyun alanlarında keyifle vakit geçirebilir. Ayrıca at binme imkânı da sunulduğundan şehir manzarası eşliğinde farklı aktivitelerde de bulunulabilir.

izmir seyirtepe

6-Dünya Barış Anıtı

Dünya Barış Anıtı Bayraklı tepelerinde yer alıyor. Buradan Karşıyaka’nın eşsiz deniz manzarası ile yemyeşil doğanın bir araya gelerek oluşturduğu görüntülerin keyfi çıkarılabilir. Burası panoramik İzmir fotoğrafı çekmek için ideal bir konum. Hem manzaranın fotoğrafını çekebilir hem de belediyeye ait yeme içme tesislerinde rahatlıkla dinlenebilirsiniz.

Dünya Barış Anıtı

Yazıyı Değerlendirin!

Oyunuz:
0/1500

Yazı Yorumları

hatice yılmaz 25/08/20
..........