Giriş Yap

veya
Kayıt Ol
BUL

Kırıkkale'de Gezilecek Yerler

İç Anadolu bölgesinde yer alan, Kırıkkale şehri, tarihi ve doğal güzellikleriyle her yıl ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Geçmişte burada yaşamış olan, Hititler, Frigyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi büyük medeniyetlerin izleri, Kırıkkale şehrinin her köşesinde hissedilebilir ve sizi tarihsel bir yolculuğa çıkarabilir.  Bu tür tarihi güzelliklerinin yanı sıra, doğal güzellikleriyle de büyüleyici olan Kırıkkale şehri, birçok ormanlık alanlara, göllere ve doğa sporlarına ev sahipliği yapmaktadır. Siz de bu şehri ziyaret ederek hem geçmişe doğru bir yolculuk yapabilir hem de doğa gezilerine çıkabilirsiniz. Burayı ziyaret ettiğinizde bu şehrin yöresel lezzetlerini de tatmayı unutmayarak yolculuğunuza renk katın.

1-Çeşnigir Köprüsü

Çeşnigir Köprüsü, Karakeçili ile Köprüköy arasında, Kızılırmak üzerinde yer alan tarihi bir köprüdür. Tarihi kaynaklara göre, Çeşnigir Köprüsü ve yakınındaki han, Selçuklu Dönemi'ne aittir. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, 13. yüzyıla ait bir eser olduğu tahmin edilmektedir. Ankara Savaşı'nın gerçekleşeceği alana ilerleyen Timur'un ordusunun, 1402 yılında bu köprüyü kullandığına dair rivayetler bulunmaktadır. Çeşnigir Köprüsü, Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferi sırasında Mimar Sinan tarafından yeniden inşa edilmiştir. Görkemli mimariye sahip olan bu köprüyü ziyaret ederek hem köprünün tarihi yapısını inceleyebilir hem de sakin bir ortamda kafanızı dinleyebilirsiniz.

Ceşnigir Köprüsü

2-Silah Müzesi

MKE Silahsan Hafif Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak faaliyet gösteren bir müzedir. Müze, ilk olarak 15 Temmuz 1990 tarihinde kapılarını açmış, daha sonra daha geniş bir alanda 2 Kasım 1993 tarihinde ziyaretçilere yeniden hizmet vermeye başlamıştır. Sergilenen eserlerin büyük bir kısmı, 2. Dünya Savaşı yıllarında Karadeniz Bölgesi'nde yaşayan halktan devlet tarafından toplanmıştır. Diğer silahlar ise koruma amacıyla İstanbul-Tophane'deki silah fabrikasından gönderilmiştir. Müzede sergilenmeye devam eden 229 eser olup, bu eserler 14. yüzyıldan günümüze kadar olan dönemi kapsayacak şekilde kronolojik sırayla ziyaretçilerinin görüşüne sunulmaktadır. Siz de önemli bir kültürel miras sunan Silah Müzesini ziyaret ederek, tarih boyunca kullanılan silahları ve bu silahların evrimini gözlemleyebilirsiniz.

Kırıkkale Silah Müzesi

3-Karaahmet Tabiat Parkı

Kapulukaya Baraj Gölü'nün sakin kıyısında, Keskin ve Bahşili ilçeleri arasında yer alan Karaahmet Tabiat Parkı, 2009 yılında itibaren park olarak hizmet vermekte olup; doğaseverlere huzurlu bir kaçış sunan, muhteşem manzaraları ve çeşitli aktivite alanlarıyla öne çıkan bir noktadır. Burayı ziyaret ederek, doğa yürüyüşleri yapabilir, ailenizle ya da arkadaşlarınızla piknik yapabilir, gürültülü ve hareketli ortamdan kaçarak kafanızı dinleyebilir, burada yer alan birçok kuş türünü ve çeşitli hayvanı gözlemleyebilirsiniz. Her özelliğiyle ziyaretçilerine görsel şölen sunan bu parkı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Karaahmet Tabiat Parkı

4-Taş Mektep

Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde yer alan Taş mektep, eşsiz mimarisi ile Kırıkkale’nin oldukça dikkat çeken yapılarından biridir. Daha önce çocuk kütüphanesi olarak kullanılan günümüzde ise kültür merkezi olarak kullanılmaktadır. Ankara'nın kırmızı taşlarından inşa edilen bu yapı, oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. Yapının çatı geçiş kenarı, taştan saçak silmeli bir şekilde tasarlanmıştır ve aynı zamanda yapının çatısı da Marsilya kiremitleriyle örtülüdür. Siz de zengin tarihi ve mimari özelliklere sahip olan bu kültür merkezini ziyaret ederek, kültürel etkinliklere katılabilir, tarihi binanın mimarisini inceleyebilirsiniz.

Taş Mektep

5-Haydar Sultan Camii ve Türbesi

Kırıkkale ilinin Keskin ilçesine 22 kilometre uzağında bulunan Böyrek Dağları’nın eteklerinde yer alan Haydar Sultan Cami ve Türbesi, erken Bizans dönemlerinde var olan bir manastır üzerine inşa edilmiştir. Burayı ziyaret ederek, camide ibadetinizi gerçekleştirebilir, türbe ziyareti yapabilir, tarihi çeşme ve kuyuyu inceleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra burada bulunan iki adet kitabeyi de ziyaret edebilir, kuyudan çıkan kükürtlü suyu gözlemleyebilirsiniz.

Haydar Sultan Türbesi

6-Balışeyh Lavanta Bahçesi

Balışeyh Lavanta Bahçesi'ni ziyaret ettiğinizde, gözleriniz mor bir lavanta okyanusuyla kucaklanacak. Bu dev lavanta alanı, sizi içine çekecek ve sakinleşmenizi sağlayacak büyüleyici bir atmosfer sunuyor. Toplamda 35 dönümlük geniş alanda kaybolabilir, yerel üretim lavanta ürünlerini keşfedebilirsiniz. Gökyüzündeki mavinin ve yerdeki morun dans ettiği bu özel destinasyon, sıradışı bir deneyim vaat ediyor. Lavanta bahçesinin büyüsüne kapılmak için bu benzersiz noktayı ziyaret etmeyi düşünmelisiniz.

Balışeyh Lavanta Bahçesi

Yazıyı Değerlendirin!

Oyunuz:
0/1500