BUL

Sarıyer'de Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa yakasında yer alan Sarıyer, sayısız tarihi değerleri bünyesinde barındırıyor. Bunun yanı sıra doğasının doğal güzelliğini de göz önünde tutan ilçe, kente gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği noktaların başında geliyor. İstanbul'un muhteşem boğaz manzarası eşliğinde, keyif veren gezintiler yapabilirsiniz. Size önerebileceğimiz noktalar:

1-Atatürk Arboretum

Son dönemlerde İstanbul'un en yeşil alanları içerisine girebilmeyi başaran Atatürk Arboretumu, yaklaşık 1500'ten fazla bitkiye sahiptir. Bitkileri merak eden ve onlarla ilgili araştırma yapmak isteyenler için uygun bir açık laboratuvardır diyebiliriz. Odunsu bitkilerin ve ağaç çeşitlerinin sergilendiği bu alan Belgrad Ormanı'nın güney tarafında yer alıyor. İçeriye evcil hayvan ve yiyecek kabul edilmiyor. Kış dönemi  08.30-17.00, yaz dönemi ise 08.30-20.00 arası açıktır. Ücretlendirme; haftaiçi öğrenci 2 TL, yetişkinler 5 TL, haftasonu ise öğrenci 5 TL, yetişkinler 15 TL olarak belirlenmiştir. Atatürk Arboretum yol tarifi için tıklayın.

Atatürk Arboretum

2-Rumeli Feneri

Gözünüzün alabildiği kadar Karadeniz manzarası seyredebileceğiniz Rumeli Feneri, eski bir deniz feneridir. Bir diğer ismi de Türkeli Feneri olan 1986 yapımlı bu yer, ismini de aldığı Rumelifeneri Köyü'nde bulunuyor. O dönemlerde savaş sırasında gemilere yön vermek adına yapılan Rumeli Feneri, balıkçı barınaklarının arasında yer alıyor. 30 metre uzunluğunda, 58 metre yüksekliğinde bulunan Fener, sizlere harika bir seyir keyfi sunmaya hazır. Rumeli Feneri yol tarifi için tıklayın.

Rumeli Feneri

3-Sadberk Hanım Müzesi

Sarıyer'de bulunan ve Türkiye'nin ilk özel müzesi olma özelliğini taşıyan Sadberk Hanım Müzesi, 1980 senesinde Vehbi Koç'un eski eşi Sadberk Koç anısına yaptırılmıştır. Müzede, Sadberk Koç'un kıymetli kumaşları, porselen ve işleme gümüş gibi değerli parçaları bulunuyor. Eski uygarlık dönemlerine ait arkeolojik eserlerin de yer aldığı Hüseyin Kocabaş koleksiyonu da müzede yer alıyor. Müze çarşamba günleri dışında her gün saat 10.00-17.00 arası açıktır. Müzekart+ ve Museum Pass sahipleri 7 TL'lik indirimli biletten faydalanabilirler. Öğretmen ve öğrenciler için 3 TL giriş ücreti belirlenmiştir.

Sadberk Hanım Müzesi

4-Garipçe Köyü

İlçe merkezine 10 km uzaklıkta yer alan Garipçe köyü, Rumeli Feneri ve Rumeli Kavağı'nın arasında bulunuyor. Köy, bir balıkçı köyü olduğu için dört bir tarafta tekneler görmeniz mümkün. Şehirden uzakta, huzur dolu, gürültüsüz bir haftasonu geçirmek için Garipçe Köyü'nü ziyaret edebilirsiniz. Burada bulunan mekanlarda sabahları açık büfe kahvaltı imkanı sunuluyor. Garipçe Köyü yol tarifi için tıklayın.

Garipçe Köyü

5-Rumeli Kavağı

İstanbul içerisinde huzur almak için gidebileceğiniz yerlerden bir tanesi de Rumeli Kavağı'dır. Boğazın tam kıyısında doğal güzellikleri bünyesinde barındıran bu yer, balık ve midyesi ile ünlüdür. Hatta Türkiye'nin pek çok şehrinden buraya sırf midye yemek için gelenler oluyor. Merkeze 6 km uzaklıkta bulunan Rumeli Kavağı, aynı zamanda yaz aylarında en temiz plajları ile de tercih ediliyor. Yazın denizin ve güneşin tadını çıkarırken, kışın da martılar eşliğinde çay içebileceğiniz bu harika yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Rumeli Kavağı yol tarifi için tıklayın

Rumeli Kavağı

6-Baltalilmanı Japon Bahçesi

Türkiye ve Japonya işbirliği ile kurulmuş olan Baltalimanı Japon Bahçesi Parkı, Marmara boğazına bakan muhteşem bir manzaraya sahiptir. Parkın temel karakterleri arasında; çardak, gölet, şelale ve Japonlara özgü olduğu bilinen Yogetsuan isimli çay bahçesi yer alıyor. Japonya'nın sembolü olan Sakura (Kiraz) Ağacı'nı da orada görebilmeniz mümkün. Dört mevsim farklı güzellikleri yaşabilirsiniz. Yaklaşık 6000 metrekare alan üzerine kurulmuş park girişi ücretsizdir. Haftanın her günü 07.00-19.30 (yaz dönemi), 07.00-17.00 (kış dönemi) saatleri arası ziyaret edebilirsiniz. Baltalimanı Japon Bahçesi yol tarifi için tıklayın.

Baltalimanı Japon Bahçesi

Yazıyı Değerlendirin!

Oyunuz:
0/1500

Yazı Yorumları

Blogunuz Harika Etkinliği 18/11/20
Blogum Harika etkinliği ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun. Web sitenizi tanıtın, promosyon ve ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2017 yılı içerisinde bu ay sonuna kadar düzenliyoruz; şimdi siz de harika bloglar dünyasına katılın, yeni yıla ödülle girip markalaşın. Web: http://www.blogumharika.com Mail: iletisim@blogumharika.com